Aktualności

Jak przetrwać podróż z dziećmi - poradnik

Aura za oknem nastraja na wiosenne spacery, ale część z nas przetrząsa szafy, strychy i piwnice w poszukiwaniu zimowych akcesoriów. Ferie już niedługo. Bez względu na to, co motywuje Cię do wyjazdu - chęć spędzenia czasu z rodziną, czy radość z prowadzenia auta – warto się do nich odpowiednio przygotować.

Skoro planujesz wyjazd w okresie ferii zimowych – zakładamy, że masz dzieci. Być może sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana i oprócz dzieci w wieku szkolnym, masz jeszcze i te całkiem małe. Spokojnie. Mamy sposoby na to, by ograniczyć ilość pytań: „daleko jeszcze?”. Pomożemy Ci sprawić, że jedyne niespodzianki na trasie, to będą te zaplanowane przez Ciebie, a nie – nieplanowane przez dzieci.   

Plan podróży

Sporządź go jeszcze przed wyjazdem. Sprawdź na trasie przejazdu miejsca, w których możesz się zatrzymać. Zweryfikuj, czy po drodze nie natraficie na roboty drogowe, które zatrzymają Was w korku. Zaplanuj postój na toaletę i „rozprostowanie kolan” co 1,5-2 godziny. Im młodszy pasażer, tym przystanki powinny być częstsze, jednak to Ty znasz swoje dziecko najlepiej i powinieneś dostosować postoje do jego indywidualnych potrzeb.

Bagaż podręczny

Wszystkie niezbędne rzeczy miej pod ręką, ale nie przewoź ich „luzem” wewnątrz samochodu. W przypadku nagłego hamowania, nieumocowane elementy zamieniają się w pociski. Do przewożenia bagażu służy bagażnik (proste!). Rzeczy pierwszej potrzeby trzymaj na jego wierzchu: ubrania na zmianę, zabawki, pieluchy, chusteczki nawilżające, przekąski.  Butelka lub bidon z wodą z korkiem – niekapkiem można włożyć w specjalne uchwyty bądź siatki wewnątrz kabiny. Warto pomyśleć o zamontowaniu na fotelach pasażera organizerów, w których dzieci zabezpieczą swoje skarby (chusteczki, zabawkę z jajka niespodzianki, kamyk, kawałek sznurka…).

Niech siedzi wygodnie

Dzieci rosną! Rosną szybko i aktualnie używany fotelik może za nimi nie nadążyć. Przed podróżą sprawdź, czy nadal pasuje do wzrostu i wagi dziecka. Jeśli posiadasz siedzisko, które można regulować – zrób to. Dopasuj zagłówek, by wystawał ponad głowę dziecka. Sprawdź, czy pasy są odpowiednio dociągnięte (nie za ciasno, nie za lekko), a sam fotelik dobrze przymocowany. Rozważ zakup odpowiedniego podnóżka, by nogi dziecka nie zwisały: w długiej trasie powoduje to drętwienie dolnych kończyn, dyskomfort, a co za tym idzie – wpływa źle na nastrój pasażera.

Rozgość się

Sprawa jest bezdyskusyjna. Przed zapięciem dziecka w fotelik, zdejmujemy mu kurtkę. Wyruszając zimą – rozgrzej wnętrze samochodu przed startem. Dopiero wtedy: rozbierz dziecko, zapnij mu pasy i ruszaj.

„Nudzi mi się!”

Wbrew pozorom, jazda samochodem na tylnej kanapie może dostarczyć rozrywki. Wiemy - podziwianie widoków za oknem, wspólne śpiewanie, czy rozmowy mogą się szybko znudzić. Zabierz ze sobą coś, co pozwoli Wam przetrwać we względnej ciszy: książeczki, karty, gry planszowe (można znaleźć takie na magnes). Starsze dzieci z pewnością nie obrazą się za wręczenie im smartfonu, czy tableta z grą lub bajką. Pamiętaj jednak, że patrzenie w ekran w trakcie jazdy może powodować nudności.

Poproś dziecko, by zabrało ze sobą ulubionego pluszaka i kocyk. Taki zestaw z pewnością umili dziecku podróż, a rodzicom da nadzieje, że dziecko choć część trasy słodko prześpi.

Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Sprawdź stan techniczny auta. Bieżnik w oponach, stan płynu hamulcowego, pasy, światła, przyjrzyj się przedniej szybie. Zweryfikuj, co zawiera samochodowa apteczka. O tym jak samodzielnie zadbać o podniesienie poziomu bezpieczeństwa w czasie jazdy przeczytasz TUTAJ! Możesz też odwiedzić swój ulubiony serwis i poprosić o zweryfikowanie stanu auta przed dłuższa trasą.  

Jeśli wybierasz się w góry – nie zapomnij o łańcuchach na koła. Nawet jeśli wyruszając z domu żegna Cię wiosenna pogoda – u celu możesz zastać prawdziwą zimę.

A teraz coś o Tobie: jak już spakujesz siebie i dzieci, sprawdzisz auto i wykonasz wszystko, co miałeś zrobić przed wyjazdem – wyśpij się. Żaden napój energetyczny, czy kawa na stacji nie zastąpi Ci wypoczynku. Przespana noc pozwoli Ci się odpowiednio skoncentrować ja drodze.

Jedziemy.

Podróż z dziećmi – bez względu, jak jest długa – zawsze jest przygodą! Nigdy nie masz pewności, co się przydarzy – ciesz się tymi chwilami. Pamiętaj, że Twój dobry nastrój wpływa na najmłodszych członków rodziny znacznie lepiej niż wizyta w restauracji typu Drive Thru. Zresztą – przetestuj to na własnej rodzinie.

Szerokiej drogi i bezpiecznego dotarcia do celu!