Aktualności

Zwiększ funkcjonalność swojego auta!

Czym może zaskoczyć Cię prosty w budowie hak? Niskim kosztem zakupu oraz montażu w autoryzowanym serwisie dedykowanym do marki samochodu. Dowiedz się, dlaczego warto podczas jego montażu skorzystać z pomocy specjalistów…

  • Hak holowniczy przyda się nie tylko latem!
    Hak holowniczy przyda się nie tylko latem!

HAK HOLOWNICZY W OSOBÓWCE  - wyjątkowy dodatek nie tylko na letnie miesiące.

Montaż haka holowniczego w posiadanym samochodzie może wydawać się kosztowną procedurą. Lista korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie tego elementu w samochodzie jest jednak na tyle długa, że warto się nad nią „pochylić”.

Hak holowniczy – to dzięki niemu przewieziesz materiały budowlane na przyczepce, sprzęt, który potrzebujesz do prowadzenia zawodowej działalności, bezpiecznie i wygodnie przetransportujesz rowery, bądź spędzisz miłe wakacje w przyczepie kampingowej. Hak przyda się, jeśli cenisz sobie sporty motorowe – posiadając hak, przyczepkę oraz standardowe prawo jazdy kat. B – przewieziesz skuter wodny, a nawet motocykl, czy żaglówkę!

Czym może zaskoczyć Cię prosty w budowie hak? Niskim kosztem zakupu oraz montażu w autoryzowanym serwisie dedykowanym do marki samochodu. Dowiedz się, dlaczego warto podczas jego montażu skorzystać z pomocy specjalistów…

Aby auto z hakiem było pomocne podczas budowy, remontu, przeprowadzki, wakacji, czy uprawiania szeroko pojętej rekreacji – musi zostać wyposażony w część wysokiej jakości, dopasowaną do marki oraz modelu auta. Poszczególne haki różnią się miedzy sobą rozmiarem, jakością użytych do jego produkcji materiałów oraz sposobem montażu. 

Właściwą decyzję, co do doboru haku pomagają podjąć doradcy w autoryzowanych serwisach oraz działach części i akcesoriów Grupy Lellek. To profesjonaliści, którzy kierują się Twoim bezpieczeństwem, ale również dbałością o Twoje finanse.

Naszym klientom, posiadającym samochody marki SKODA, Seat, Audi oraz Volkswagen proponujemy zakup (oraz montaż) części i akcesoriów letnich (jak wspominane haki, ale również boxy dachowe, relingi, czy uchwyty rowerowe) na niskie i wygodne do spłaty raty dopasowane do możliwości finansowych.

Wybierając hak, należy wziąć pod uwagę szereg parametrów, jak marka, model auta, rodzaj nadwozia, wersja silnikowa (określa ona jaką maksymalną masę może holować dane auto). Nie ma na rynku uniwersalnych haków, pasujących do wszystkich typów samochodów!

JAK ZBUDOWANY JEST HAK?

Najprostszy hak do samochodu osobowego składa się z belki mocującej (głównej) z kształtownikami w formie kątowników bądź ceowników. Montuje się je do określonych miejsc w podwoziu pojazdu (określa je producent samochodu) za pomocą śrub. Belki o przekroju okrągłym bądź kwadratowym wyprodukowane są ze stali i posiadają mocowanie do samego haka (w formie charakterystycznej kuli).

Profesjonalny, bezpieczny hak posiada gniazdo elektryczne (w obudowie z tworzywa sztucznego), do którego można podłączyć oświetlenie przyczepy lub platformy rowerowej, którą będziemy z użyciem haka transportować. Hak posiada tabliczkę znamionową, która jest niezbędna w procesie legalizacji dokonywanego przez diagnostę. Jest również odpowiednio zabezpieczony przed korozją.

Jak już  wspomnieliśmy -  każdy model posiada fabryczne otwory w podwoziu, służące do montażu haka. Są też inne elementy (kształt nadwozia, rodzaj nadwozia, rozmieszczenie elementów układu wydechowego, koło zapasowe, zamontowane pod autem), które dyktują kształt belki haka. Jeśli nie chcemy utracić gwarancji producenta samochodu, jak i haka – montujmy część dedykowaną dla danego modelu.

Montowanie haków w stosunkowo nowych samochodach jest szczególnie istotne. Autoryzowany serwis podczas montażu zadba o właściwe działanie czujników parkowania po doczepieniu przyczepy czy bagażnika rowerowego-platformy.

HAK UŻYWANY – CZY WARTO?

Nie zalecamy zakupu haków używanych z demontażu – mogą być one pokrzywione (po kolizji), czy skorodowane, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Co więcej w starszych hakach może brakować tabliczki znamionowej, co uniemożliwi ich legalizację.

CZY MOŻNA SAMEMU ZAMONTOWAĆ HAK?

Jeśli posiadasz dostęp do kanału bądź podnośnika, a samochód nie posiada już gwarancji producenta, powinieneś poradzić sobie z montażem przy pomocy podstawowych narzędzi (o ile montaż nie będzie wymagał podcięcia tylnego zderzaka!).

Problem przysporzyć może też właściwe podłączenie wiązki elektrycznej, dlatego zdecydowanie zalecamy montaż haka w serwisie, szczególnie, że nie wiąże się on zwykle z wysokim kosztem. (Obecnie można go również rozłożyć na raty!)

ILE TRWA MONTAŻ HAKA?

A autoryzowanym serwisie montaż trwa zwykle około 3 do 4 godzin. Koszt takiego montażu zależy od marki i modelu samochodu oraz typu haka, jaki wybierzesz.

Aby otrzymać kalkulację ceny haka i montażu dedykowanego dla Twojego auta, skontaktuj się z nami:

Lellek Koźle: 77 540 11 00

Lellek Opole: 77 400 70 31

Formularz do kontaktu z działem części: KLIK
 

Zapraszamy do zapoznania się również z ofertą haków dostępnych w naszym shop.lellek.com.pl, tel. 77 40 70 32