Aktualności

Masz prawo do oryginalnych części

Przypominamy Państwu i podkreślamy: Zgodnie z polskim prawem, podczas likwidacji szkody z OC sprawcy lub AC z klauzulą o wykorzystaniu części oryginalnych, ubezpieczyciel ma obowiązek dokonania naprawy z wykorzystaniem nowych części oryginalnych.

 

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że mają prawo do tego, by po kolizji naprawić samochód na oryginalnych częściach. Wymiana uszkodzonego elementu na część z logo producenta daje pewność przywrócenia samochodu do sprawności sprzed wypadku i jest gwarancją naszego bezpieczeństwa.

Zdarza się, że ubezpieczyciele proponują poszkodowanym użycie zamienników do naprawy samochodu. Jednak prawo pozwala im na to tylko wtedy, gdy uszkodzone części również były zamiennikami. Jeśli jednak uszkodzeniu uległa część oryginalna, ubezpieczyciel może zastąpić ją zamiennikiem tylko po uzyskaniu na to naszej zgody. Pamiętajmy, że wówczas w przypadku kolejnej kolizji, raz użytego zamiennika nie będziemy już mieli prawa zamienić na oryginał!

Dlatego, jeżeli zawsze korzystaliśmy z części oryginalnych, to pamiętajmy o tym, by upomnieć się o swoje prawa i naprawić samochód korzystając z oryginalnych podzespołów. Jeżeli w naszym samochodzie zamontowane były części oryginalne i uległy one uszkodzeniu, to jego naprawa z wykorzystaniem takich samych części leży w naszym interesie. Zapobiegniemy wówczas znaczącej utracie wartości pojazdu i przy odsprzedaży osiągnie on lepszą cenę.

Ubezpieczyciel może zaproponować użycie zamienników w przypadku samochodów starszych tłumacząc to rzekomą utratą ich wartości w okresie użytkowania. Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika jednak, że również w takiej sytuacji ubezpieczyciel zobowiązany jest ustalić wysokość odszkodowania na podstawie cen nowych, oryginalnych części.

Pamiętajmy – oryginalne części to niezawodność i bezpieczeństwo. Poza tym mamy do nich prawo!

Więcej informacji:

+48 77 400 70 89

szkody.opole@lellek.com.pl