Aktualności

Właściwe ustawienie świateł – sprawdź, dlaczego jest takie ważne!

Niesprawne lub wadliwe światła w samochodzie mogą doprowadzić do czegoś znacznie gorszego niż 500zł mandatu i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

 

Zmiana czasu na zimowy, to moment, od którego przez kilka miesięcy częściej przemieszczamy się w ciemnościach. Oto powód, dla którego już teraz należy zadbać o właściwe ustawienie świateł. Jeśli tego nie zrobimy – światła mijania będą powodować oślepianie kierowców poruszających się po przeciwnym pasie ruchu. Zdecydowanie źle wpływa to na poziom ich koncentracji oraz powoduje szybsze zmęczenie. Nagłe, intensywne naświetlenie oczu powoduje, że przez moment widzimy bardzo słabo. Oślepiony kierowca jest realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pieszych, rowerzystów, jak również innych zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Światła, które są ustawione zbyt nisko – nie pozwolą dostrzec na czas pieszego, który przekracza jezdnię.
Ustawione zbyt wysoko – dodatkowo będą oślepiać.

Kontrola ustawienia świateł, to standardowa akcja funkcjonariuszy drogówki w okresie od października do marca. Sprawdzają oni również, czy żarówki nie są przepalone, niesprawne (w przypadku palników ksenonowych), a także czy mają europejską homologację (dla niefabrycznych reflektorów, które mają imitować światło LED lub ksenonowe). Aby uniknąć mandatu, warto skontrolować ustawienie i stan reflektorów w warsztacie.

W serwisach grupy Lellek możesz m.in. skontrolować i ustawić światła w ramach Jesiennego Pakietu Lellek (o którym dowiesz się TUTAJ ) bądź w ramach indywidualnej usługi.

Świetną okazją do weryfikacji ustawienia świateł mijania jest wizyta w serwisie związana z wymianą opon na zimowe. Jeśli chcesz się dowiedzieć, kiedy najlepiej to zrobić, przeczytaj artykuł: Kiedy wymienić opony na zimowe

Aby umówić się na ustawienie świateł skontaktuj się: 609 912 913