Aktualności

Wymiana opon na zimowe - kiedy jest najlepszy czas na zmianę ogumienia?

Nie czekaj z wymianą opon letnich na zimowe do pierwszych przymrozków! Sprawdź, dlaczego nie warto z tym zwlekać.

Wyobraź sobie przyjemny, jesienny poranek. Pogoda idealna na podróż – opadająca mgła, słońce wschodzące na bezchmurne niebo, +10ºC na samochodowym termometrze. Jedziesz, nie przekraczając dopuszczalnej prędkości w terenie niezabudowanym. Czujesz się bezpiecznie, bo uważasz, że Twoje letnie opony są w świetnym stanie, a do zimy jeszcze daleko.

Jak to wygląda w praktyce?

Kiedy samochód z oponami zimowymi zatrzyma się na skutek ostrego hamowania, ten sam samochód na oponach letnich będzie wciąż jechał z prędkością blisko 40km/h (mimo pełnego wciśnięcia pedału hamulca!).

Zatem: kiedy wymienić opony na zimowe?

Gdy temperatura na zewnątrz oscyluje w granicach 7-10 ºC , opony zimowe radzą sobie w trasie zdecydowanie lepiej, niż opony letnie. Ich bieżnik składa się z licznych nacięć i rowków, co gwarantuje lepszą przyczepność, szczególnie w przypadku mokrej nawierzchni (odprowadzają wodę na boki). Użyta do ich produkcji bardziej elastyczna i miękka mieszanka gumowa, gwarantuje krótszą drogę hamowania i to bez względu na to, czy posiadasz biznesowego sedana, rodzinne kombi, czy terenowego SUVa z napędem 4x4.

Możliwości opon letnich pogarszają się wraz z postępującym spadkiem temperatury. Im jest chłodniej, tym dłuższa jest droga hamowania zaopatrzonego w nie pojazdu. Warto tutaj podkreślić, że im dłuższa droga hamowania – tym większe uszkodzenie bieżnika i krótsza żywotność opony, która powinna nam starczyć na kilka letnich sezonów. (Zakup kompletu opon to wydatek, użytkujmy je właściwie, a posłużą dłużej!) Dłuższa droga hamowania to niestety również większe prawdopodobieństwo stłuczki z samochodem jadącym przed nami…

Co traktować jako wyznacznik odpowiedniego terminu sezonowej wymiany opon?

Zmień opony na zimowe, gdy rano temperatura zaczyna regularnie spadać poniżej +7ºC, a Ty zaczniesz rozważać zakładanie na siebie dodatkowej warstwy odzieży.

Deszcz ze śniegiem, czy pierwsze przymrozki, to zjawiska, podczas których letnie opony powinny już dawno odpoczywać w przechowalni i czekać na wiosnę.

Mimo, że ich nazwa może mylić – nowoczesne opony zimowe z symbolem płatka śniegu na tle gór (oznacza on homologację zimową) nie są przeznaczone jedynie do jeżdżenia po śniegu. Przy zachowaniu ostrożności i dostosowaniu prędkości do warunków, gwarantują bezpieczeństwo, kiedy tylko zrobi się chłodno, mokro i ślisko.

 

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych w trakcie jesiennych podróży i już teraz zaplanuj wymianę opon w swoim samochodzie: 609 912 913 

Potrzebujesz nowego kompletu? Zapytaj o aktualną ofertę dla swojej marki i skorzystaj z ubezpieczenia opon za 1zł!